Banki zdjęć royalty free, sprzedaż zdjęć

Zdjęcia na sprzedaż w bankach RF

Opisywanie fotografii dla banków zdjęć

Jak prawidłowo opisać zdjęcia do banków zdjęć

We wcześniejszym dziale napisałem, jak wybierać fotografie, jakich błędów unikać i jak przygotować je od strony technicznej do banków zdjęć. Teraz kolejny etap przygotowań zdjęć do sprzedaży, czyli opisywanie każdego pliku.

Opisywanie zdjęć polega na dodaniu danych IPTC - jest to standard opisu zdjęć, informacje IPTC określane są też jako tagi. Obecnie większość przeglądarek plików, a także programy graficzne typu Adobe Photoshop posiadają opcje pozwalające na edycję danych IPTC. Aby jednak dodawać opisy dla większej ilości zdjęć w możliwie sprawny sposób wypada zorganizować specjalny program do edycji i wprowadzania opisów.

Program do opisywania zdjęć dla banku zdjęć

Można próbować jakieś bezpłatne programy, szczegóły znajdziecie tutaj. Niestety nie zawsze te programy działają tak, jakbyśmy chcieli. Polecam płatny i profesjonalny program do edycji zdjęć: FotoStation Pro, ale i bez niego można sobie poradzić, darmowy XnView ma również uproszczoną funkcję dodawania opisów.

Sposób opisywania plików fotograficznych dla banków zdjęć

Treść opisu zdjęcia

Opisywanie zdjęc na potrzeby banków zdjęć royalty free polega na wprowadzeniu kilku najważniejszych danych:
• Opis (caption, description) - zwykle nie powinien przekraczać 250 znaków, minimum dla większości banków to przynajmniej 10 słów. W opisie powinny się znaleźć jakieś szczegółowe informacje dla klientów agencji microstock, na przykład: "Poland, Zakopane - general landscape of Tatr mountains from Gubalowka, visable highest peaks and famous Giewont covered with snow ( Polska, Zakopane - ogólna panorama Tatr z Gubałówki, widoczne najwyższe szczyty i sławny Giewont pokryty śniegiem)". W przypadku zdjęć reporterskich opisy zwykle powinny wyglądać tak: "POLAND, ZAKOPANE - JANUARY 20: ski jumping competition, Adam Malysz preparing for jump (POLSKA, ZAKOPANE - STYCZEŃ 20: zawody w skokach narciarskich, Adam Małysz przygotowuje się do skoku)". Chodzi o to, aby zdjęcia dokumentalne wyjaśniały dokładnie to co przedstawiają, a także opisywały dokładnie miejsce i datę wydarzenia. Niestety różne banki zdjęć mają różne wymagania co do formatu opisu zdjęć reporterskich/dokumentalnych.

Tytuł zdjęcia na sprzedaż

• Tytuł (object name, title) - po prostu tytuł zdjęcia, nie powinien być zbyt długi i musi być konkretny na przykład "Beautiful Tatra landscape (piękna panorama Tatr)" itp. Zwykle widząc rezulataty wyszukiwania klienci banków royalty free widzą miniatury zdjęć i tytuły, dlatego ważne jest aby tytuł ich zachęcał, oczywiście nie możemy przesadzić z pisaniem słów typu piękne, wspaniałe, wyjątkowe, ale w niektórych zdjęciach to nie powinno zaszkodzić.

Słowa kluczowe najważniejsze dla banków zdjęć rf

• słowa kluczowe (keywords) - to najważniejszy element IPTC dla banków zdjęć. Na podstawie określonych tutaj wyrazów zdjęcia będą wyszukiwane. Jeśli na przykład dodamy panoramę Warszawy i zapomnimy napisać Warszawa, wówczas mamy marne szanse na sprzedaż tego zdjęcia jako widok stolicy Polski. Każdy wyraz powinno wpisywać się pojedynczo, nie można napisać wysokie_gory, trzeba te dwa wyrazy rozdzielić. Nie powinno się stosować nazw własnych i marek (wyjątek stanowią zdjęcia reporterskie - editorial). Nie można pisać na przykład Marriott, wystarczy słowo hotel. Pamiętajmy, że zdjęcia wpisywane są według ich ważności. Musimy też myśleć o odbiorcach, czy rzeczywiście musimy sprzedawać Warszawę jako Warszawę? Dlatego na początek możemy po prostu wpisać panorama miasta, takie zdjęcie może przecież spełniać różne zapotrzebowania. Przykładowe słowa kluczowe, poczynając od najważniejszych: "mountains, landscape, tatra, zakopane, hills, meadows, peaks, highest, forests, rocks, snow, winter ( góry, panorama, tatry, zakopane, wzgórza, łąki, szczyty, najwyższe, lasy, skały, śnieg, zimia)".

Opis miejsca - zdjęcia na sprzedaż

• Lokalizacja (city, country) - wypada też napisać lokalizację, nazwy geograficzne. Powinny być w opisie, ale IPTC posiada też osobne pola określające miejsce wykonania zdjęć. Oczywiście nie są one tak istotne, gdy fotografujemy na przykład niebo, czy gdy jesteśmy na środku oceanu.

Prawa autorskie dotyczące fotografii dla banków zdjęć

• autor/prawa autorskie (photographer, copyright notice) - wypada wpisać nasze imię i nazwisko dla formalności, jako że jesteśmy autorami zdjęć i do nas należą prawa autorskie.

Opisy zdjęć w programie lub na stronie banku zdjęć

Jeżeli nie dodamy opisów do plików, wówczas możemy zawsze opisać nasze zdjęcia na formularzach stron WWW w bankach, do których dodamy zdjęcia. Problem polega jednak na tym, że dodając zdjęcia do 6-8 agencji microstock, będziemy musieli wpisywać od nowa wszystkie informacje o danym zdjęciu. Dlatego sugeruję jednak korzystać z IPTC i wprowadzać wszystkie dane przed wgraniem zdjęć do banków royalty free.