Banki zdjęć royalty free, sprzedaż zdjęć

Zdjęcia na sprzedaż w bankach zdjęć

Umowa z modelką, umowa o przedmiot - model / property release

Jakie zdjęcia sprzedają się w bankach zdjęć?

Tak naprawdę pozowane zdjęcia z modelkami/modelami są mało popularne w bankach zdjęć. Miałem ich sporo, ale tylko niektóre sprzedały się po kilka, kilkanaście razy. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się naturalne zdjęcia o określonej tematyce. Banki zdjęć sprzedają bardzo dużo zdjęć związanych z naszym codziennym życiem, aktywnym wypoczynkiem, gotowaniem, spotkaniami towarzyskimi, pracą w biurze itp. W XXI wieku liczy się przede wszystkim różnorodność i tolerancja. Takie banki jak Adobe Stock czy Shutterstock sprzedają bardzo dużo zdjęć, na których są grupy ludzi, rodziny, grupy znajomych różnego pochodzenia. To są często zdjęcia rodziców, dzieci, wnuków i dziadków, współpracowników w firmie z różnych kontynentów itp. Warto dodawać właśnie takie zdjęcia, możemy zacząć od zdjęć ze spotkań ze znajomymi, wspólne zabawy, sport, rekreacja, zakupy, gotowanie itd. Pomysłów jest wiele, wystarczy przejrzeć strony internetowe i najpopularniejsze zdjęcia w bankach zdjęć.

Jaką umowę podpisać z modelką / modelem / grupą osób?

Wyjaśniałem już wcześniej, że aby sprzedawać zdjęcia z widocznym wizerunkiem jakiejś osoby, musimy mieć zgodę modelki/modela. Podobnie może być z przypadkowymi osobami, wbrew pozorom od nich też wymagane są takie zezwolenia. Wyjątek stanowią zdjęcia reporterskie (editorial), chociaż nie zawsze.

W ostatnich latach banki zdjęć zaostrzyły kwestie zgód na wykorzystanie wizerunków. O ile wcześniej akceptowali jakieś przykładowe umowy z internetu, teraz oczekują szczegółowych plików zgodnie z ich wytycznymi. Większość banków akceptuje bez problemu umowy z Shutterstocka. Należy jednak zaznaczyć, że zdjęcia z nagością (akty) wymagają dodatkowego dokumentu od modelki/modela np. prawa jazdu lub dowodu osobistego. Dokument ten potwierdza wiek i wygląd modelki/modela. Co ciekawe nawet nagie plecy modelki według niektórych banków są nagością i wymagają takiej dodatkowej weryfikacji.

Niektóre zdjęcia ukazujące na przykład tylko dłonie, nogi czy modelkę od pasa w dół czasami także wymagają oficjalnej zgody na wykorzytanie wizerunku.

Pisemne zgody potrzebne są także w kwestii własności, nieruchomości, praw autorskich do jakiś dzieł sztuki, niektórych budynków, pojazdów, mieszkań itp. Wówczas potrzebujemy property release, czyli zgodę na wykorzystanie majątku. Dokument, który zezwala nam na korzystanie z fotografii przedstawiających własność osób trzecich, pod warunkiem, że te osoby podpiszą nam property release.

Ostatnio pojawiło się nowe rozwiązanie, zgody w formie cyfrowej. Podajemy wówczas link do banku zdjęć, a model/modelka, rodzic czy właściciel jakiejś nieruchomości podpisuje go przez stronę www.

Zgody w wersji tradycyjnej można pobrać tutaj:
zgoda na wykorzystanie wizerunku po polsku
 
model release po angielsku
 
zgoda na wykorzystanie majątku po polsku
 
property release po angielsku
 
zgoda na wykorzystanie wizerunku DZIECKA po polsku
 
zgoda na wykorzystanie wizerunku DZIECKA po angielsku
 

Gdzie znaleźć modelki do zdjęć typu royalty-free?

Myślę, że najprostszą metodą jest szukanie wśród znajomych i na portalach o modelingu. Wszystko zależy od środowiska, jakie nas otacza. Studenci mogą łatwo znaleźć potencjalne modelki wśród koleżanek, w miejscu pracy łatwo o sesje zdjęciowe poświęcone danej profesji np. nauczycielki w szkole, budowlańcy na placu budowy, strażacy w czasie ćwiczeń, lokalni sportowcy grający w piłkę nożną itp. Jeśli mamy umowy z osobami na zdjęciach łatwiej je sprzedać, ponieważ w żaden sposób nie naruszają praw wizerunku danej osoby czy grupy osób.

Jeśli ktoś chce szukać modelki na większą skalę, nawet w innych miastach w Polsce polecam kilka portali i fora internetowe o modelingu:

www.maxmodels.pl - najpopularniejszy portal skupiający wiele modelek prezentujących średni i wysoki poziom. Możemy tutaj także poszukać fryzjerów, wizażystki, grafików do współpracy.

www.megamodels.pl - podobna strona, chociaż tutaj mamy do czynienia z wieloma początkującymi modelkami. Zapewne jest tutaj mniej profili niż na Maxmodels.

www.fotomodeling.pl - bardzo przyjazne i czytelne forum, można tam dodać ogłoszenia o castingach, sesjach, omówić wspólne pomysły, a także podyskutować na temat modelingu i fotografii.

Jak przekonać modelkę do sesji dla banku zdjęć?

Tutaj pewnie dużo zależy od naszego podejścia i światopoglądu modelki. Myślę, że najlepiej być szczerym i wyjaśnić cel sesji, sposób w jakim pracujemy, czego oczekujemy od modelki, jaki ma być efekt sesji i do czego przeznaczamy zdjęcia, czyli do sprzedaży w internetowych bankach zdjęć. Niektórym modelkom w tej sytuacji mogą się pojawić w źrenicach znaczki $$$, warto im wtedy wyjaśnić o jakich kwotach mówimy. Jedna sesja, jedna modelka może w ciągu roku przynieść nam zyski rzędu 5-50 USD, chociaż może to być 0 lub 1 USD. Oczywiście możemy wynagrodzić modelkę, płacąc jej z góry za sesję, ale musimy się też zastanowić, ile zarobimy na tych zdjęciach, czy to dobra inwestycja, czy ma sens?

Czym jest współpraca TFP - sesje fotograficzne

Niektóre początkujące modelki chętniej zgadzają się na bezpłatną współpracę TFP, oznacza to Times For Prints, czyli czas poświęcony na sesję - w zamian wynagrodzenie w formie odbitek zdjęć (teraz pliki cyfrowe). Modelka buduje swoje portfolio, otrzymuje zdjęcia z różnych sesji fotograficznych. Może też mieć satysfakcję, że jej zdjęcia są sprzedawane w różnych krajach świata. Zdjęcie mojej najlepszej modelki pojawiło się na przykład na okładce książki w Polsce, zapewne zakupili je za 0,33 USD, ale mieliśmy satysfakcję, że zdjęcia są po prostu potrzebne, przydatne i ta praca ma sens. Według mnie trzymanie zdjęć na dysku twardym niczemu nie służy (chyba że mówimy tu o prywatnych zdjęciach rodzinnych).